Rzeczywista inflacja

Podczas codziennych zakupów, w ferworze walki i ciągłego biegu, nie zwracamy uwagi na ceny artykułów codziennego użytku. Ile tak naprawdę wynosi inflacja??

Do roku 1971 inflacja = podaż pieniądza. W największym skrócie – im więcej pieniędzy na rynku, tym wyższa inflacja. Dolar USA to waluta która do 1971 roku była ściśle związana ze złotem. Co to oznaczało? Każdy mógł wymienić dolary na złoto. Francja wykorzystała ten fakt. W pierwszym kroku Francuzi zażądali, aby wszystkie transakcje międzynarodowe były rozliczane w amerykańskich dolarach, później zażądali od USA wymiany dolarów za złoto. Nixon ratując swój kraj zmienił oblicze świata. Od tamtej pory panuje istne “eldorado”. Każdy bank drukuje puste papierki, które nazywa pieniądzem, a później w wyniku układów i powiązań pomiędzy krajami, nadaje im określoną wartość. Obecnie wiele banków centralnych “drukuje” waluty – Europejski Bank Centralny drukuje puste euro, żeby skupywać “toksyczne” Włoskie i Greckie obligacje. Japończycy niedawno zakończyli dodruk jenów, które miały stymulować gospodarkę. USA to gigant na glinianych nogach. Zastanawiam się kiedy w końcu świat zrozumie, ile zła przynosi gospodarka tego kraju. Ilość baniek spekulacyjnych toczących gospodarkę USA jest kosmiczna. Akcje na giełdzie są przewartościowane kilkukrotnie – jak można inwestować w akcje, których przewidywany zwrot inwestycji to 200 lat!!! Nie ma się jednak co dziwić – wystarczy tylko zwrócić uwagę na ilość pieniędzy, które drukują i wysokość długu tego kraju. Skupmy się jednak na Polsce. Według oficjalnych danych w Polsce w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z deflacją;). Poniżej inflacja od 2015 roku i dla porównania podaż pieniądza:

RokPodaż pieniądza 3M%Inflacja
201816327787,2037,02%
201715256081,9116,07%-0,6%
201614383634,96610,16%-0,9%
201513056979,3788,35%0%

W chwili przygotowania artykułu, inflacja za rok 2018 nie została jeszcze podana przez GUS, ale zapewne nie będzie ona wyższa niż 2-2,5%. W chwili obecnej widzimy jak nasz rząd próbuje sztucznie zatrzymać ceny prądu. Co z tego, że ceny nie wzrosną kiedy za te sztuczne ograniczenie będziemy musieli zapłacić z naszych podatków?? Rząd planuje rekompensaty dla spółek energetycznych, a skąd będą pochodziły środki na rekompensaty?? Z naszych podatków.

Dlaczego inflacja wyliczana przez GUS różni się tak mocno od podaży pieniądza? Ze względu na sposób jej wyliczania. W chwili obecnej sposób wyliczania inflacji daje ogromne pole manewru. Wystarczy odpowiednio manipulować wskaźnikami cen. Koszty usług telekomunikacyjnych czy nowych technologii idą w dół, cena masła w górę – procenty grają 😉

Źródła informacji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/pieniezna_i_bankowa/m3.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *